Uzayda saat yarışı #2: Strela 3017

Nasa’nın yeni görevine hazırlandığı bugünlerde bu seriye devam edelim. Birinci yazıda Sturmanskie Gagarin’den bahsetmiştik. Şimdi ise pazarda bulması en güç saatlerden olan Strela 3017’den bahsedelim.

Sturmanskie Gagarin
Strela 3017

Poljot Sturmanskie
Fortis B-42
Seiko Pogue 6139-6002
Omega Speedmaster
Bulova 96B251

Ne zaman uzaya çıkmıştı?

Gagarin uzaya yükselen ilk insan olduktan sonra sırada uzay ortamında yürüyen ilk insan olmak vardı.. Çok değil, Gagarin’den tam 4 sene sonra Sovyet uzay programının yeni görevini Aleksey Leonov gerçekleştirdi. Bu görev Leonov’un uzay ortamında 12 dakika kalmasıyla tarihe geçti. Bu dakikalarda Voskhod-2 Sovyet uzay aracından tam 15 metre uzaklaşmış, yerçekimsiz uzay ortamında yüzmüştü. Kendisi ilk adımını şöyle anlatıyor: “Zorlukla attığım ilk adımda sanki her şey tepetaklak oldu. Sağımda, solumda, altımda ve üstümde yıldızlar vardı. O zaman anladım ki ben bu evrenin sadece küçük bir parçasıyım. İnsan da aslında bir kum tanesi.”

Bu dakikalarda ise Leonov’un kolunda 1964’de Poljot Strela olarak adlandırılmış bir Strela vardı.


Poljot Strela

Aleksey Leonov’un Strela Kol Saati

Uzaya çıkan ilk Sovyet kronograf olarak tarihe geçen saat Venus 175 (bazı kaynaklara göre Venus 150) tabanlı Sovyet 3017 mekanizmaya sahiptir. 1959 yılında Birinci Moskova Saat Fabrikası tarafından üretimine başlanan 3017 kronograflar 20 sene daha üretim bandında kalarak 100000’den fazla üretilmiş 2 efsanevi Sovyet kronograftan birisidir(diğeri 3133).

Üretimin ilk yıllarında Strela olarak üretilen 3017, sonrasında ise Poljot ve Sekonda olarak üretilmiştir. Bu saatler sadece hava kuvvetleri personeli için üretildiğinden şimdilerde bulması epey güç, özellikle siyah kadranlı olan belki de Sovyet’lerde üretilmiş en çekici kronograf olabilir. 3 farklı kadran tasarımı bulunan bu eşsiz kronograf yakında RTU’da!

Comments are closed.