Saat İncelemesi: Türksaat Hezarfen

Çok ama çok nadir bir saati sevgili dostum Kerim K.’dan incelemek ve sizlere anlatmak üzere ödünç aldım. Bu saat, Sayın Mete Oralarkaya Beyefendinin ve TürkSaatForumu’nun emeği ile ortaya çıkan TürkSaat Hezarfen!

Saati internette aratırsanız ulaşabileceğiniz bilgi boyutu aynı bu saatin üretimi gibi limitli, sadece 50 adet üretilmiş. Bir havacı olarak bu saati sevgili Kerim’den 2 defa ödünç almış oldum, nedenlerini bir sonraki yazıda paylaşacağım.

Hadi biraz derine inelim ve bu yakışıklı makineye bir göz atalım. Saat 2010’ların başında kararlaştırılıyor. Forum üyeleri uzun uzun tartışıyorlar, karar veriyorlar. Belki de bu hobinin en güzel tarafı da budur, farklı insanları tek bir makinede birleştirip bir ruh katmak. Hezarfen’in ruhuna uygun en güzel güzel kadranı seçmişler kendileri, Osmanlı rakamları ve gökyüzünün o çetin atmosferini hatırlatan bir mavi/mor ‘sunburst’ kadran. Ee, rakamlar tabii ki ‘luminova’. Saniye kolu olmayan saatte ise bu fonksiyon alt kadrana taşınmış. Rahmetli Hezarfen Ahmet Çelebi hakkında bilgiyi direkt forumdan paylaşmak isterim;

Mekanizma

Saatte Unitas 6498 kurmalı mekanizma kullanılıyor. Aslında cep saati tabanlı bir mekanizma olsa da bence vintaj tarz saatlere çok yakışıyor bu mekanizmalar. 50 saate kadar güç rezervi de gayet memnun edici.

Kasa ve kadran

Kasa 44 mm çapında. Aslında bu tarz bir saat için 44 mm biraz büyük ancak eski saatler cep saatlerin bozma olduğu ve bu saat de eski cep saatlerini andırdığı için başarılı olmuş. Tepe de bu tarzı destekler nitelikte çok güzel tasarlanmış. Daha önceki yazılarımda da okuduysanız eğer bileklerimin ince olduğuna değinmiştim. Bu saat ‘lug’ tasarımı sayesinde kolda konforlu durmasını sağlıyor. Camın bombesi ise rahatsız etmeyecek bir kalınlık veriyor. Yine de gömleğin altına giyemem bu saati. Kadrandan bahsetmek gerekirse gördüğünüz gibi, tek kelimeyle MÜTHİŞ! Rakamların Osmanlıca olması ve kolların da Osmanlı motifleri içermesi saati bir bütün yapıyor. 6497’den farklı olarak saat 6 yönünde olan saniye alt kadranı ve alt kadrandaki hilal detayı güzel bir hareket katmış ön yüze.

Comments are closed.