Saat İncelemesi: Hamilton Khaki Field Mechanical

Bendeniz 1-2 aydır ilk İsviçre saatimi aramaktaydım, sağ olsunlar Sirkeci esnafı az kahrımı çekmedi. Ayrıca Akasya Konyalı Saat mağazasındaki arkadaşlarıma gösterdikleri sabırdan ve sohbetlerinden dolayı buradan teşekkür etmek isterim.
Aradığım şey tam olarak farklı gözüken ve özgün bir modeldi. Başlarda Emaar Hour Passion mağazasında Rado Captain Cook 37 mm ile ilk denememi yaptım.. saat güzel fakat yok abi fiyat çok yüksek. Hele bir de 1 hafta da 15% zam alınca iyice sildim aklımdan. Ama arayışım devam etti.​

Kaynak: horologium.com.au

Daha sonralarda ise bir Omega bakıyordum, Cosmic 2000 diver. Bir vintaj parçaydı ancak bulmak ne mümkün. Hoşçakal Cosmic 2000.
Sonra sessizliğimi korudum ve denk gelmesini bekledim. O günlerde sevgili ağabeyim Murat Şenyürek ile tanıştım, kendisinin zevki ve koleksiyonu sağlam. Kendisinden fikir aldım.. konuştuk, tartıştık. He o ara aklıma bir saat girdi mi, girdi; Omega Speedmaster Pro. Bütçemi aştı onu da eledim.

Gel zaman git zaman havacı genlerimin depreşmesiyle Murat ağabeydeki Bell & Ross WW1 aklıma geldi. Saat kocaman ‘abi’, tam 45 mm. E benim bilek çapı 16 cm ve en fazla taktığım 40 mm?! Murat ağabey sağ olsun, al bir hafta takıl dedi. Beğenirsem de hediye ederim dedi(şaka şaka.. kendisi gönlü zengin bir insan ama o kadar da değil!). Geçtiğimiz pazar günü kendisinin dükkana gittim ve saati aldım, bir iki gün kolda gezdi saat. Murat ağabeyin dediği gibi inceydi saat, 45 değil 42 hissettiriyordu ancak yine de kaba ve büyüktü. Ama marjinaldi be. 🙁 Alışamadım geri verdim.

NİHAYET ASIL HİKAYEYE GELDİK!

Şubat ayından beri takip ettiğim bir saatti bu. No date, ince, hoş ve sağlam! Ancak Türkiye’de yoktu, ben de umudu kesip ve beklemektem vazgeçmiştim. Sonrasında Konyalı Saat ile iletişime geçip bu saatin gelip gelmeyeceğini sordum ve istediğimi söyledim. Sonrasında saat stoklara girdi ve mağaza bilgisi alarak hangi mağazada olduğunu sorduğumda Akasya AVM cevabını almıştım. O gün de yolum düşmüştü oraya, ancak 5 dakika inceleyebildim saati ve bırakmak zorunda kalmıştım. Neyse ki E-Ticaret müdürü Soner Bey bana yardımcı oldu ve saati istediğim gibi rezerve ettirdi. Ve nihayet geçtiğimiz günlerde saatime kavuştum. Kutuda sadece saat var, fotoğrafını oymadım kutunun o yüzden.

Saat 38 mm çapı, fırçalanmış paslanmaz çelik kasası, kurmalı mekanizması, temiz kadran tasarımı, ‘Swiss Made’ ve özel nato bez kayışı ile tam bir sadelik ve hafiflik başyapıtı. Aldığım günden beri kolumda kendisi, o kadar alıştım ki inceliğine ve hafifliğine 38 mm dress taktığımda bile o hafifliği aramaya başladım.

Madde madde gidecek olursak;

mekanizma Bu saatte ETA 2804-2 elle kurmalı bir kalp var. 42 saatlik güç rezervi ise hoşume giden özelliklerinden. Bu mekanizma ile saat stop-second, yani en basit anlatımla siz saati ayarlarken o saniye kolu duruyor. Saati kurarken de çıkardığı o hoş ‘tırt-tırt’ sesi ayrı bir hoşluk veriyor bana.

kasa Vintaj ‘military’ saatler genelde 34-36 mm iken bu saat 2018’e uyarlanmış ve kasa çapı 38 mm olmuş. Ancak o küçük boyutların rahatlığını 9.5 mm kalınlığı ile bu saatte de hissedebiliyorsunuz. Safir cam da çizilmelere karşı bir kalkan. Tepede ise Hamilton logo kabartması var. 50M dayanıma sahip bu saat, aslında burada benden bir ‘-‘ alıyor. Zira ‘field watch’ dendiğinde insan en azından bir 100 M bekliyor. Neyse, dalgıç saatimiz mi yok canım? Ayrıca kasa da kolların zarif yapısıyla birlikte epey uzuyor. 🙂

kadran Saat tarz olarak yirminci yüzyılın ‘military’ tarzını yansıtıyor. Kadranın sadeliği, 12 ve 24 saatlik indisler ve şırınga kolları ile aslında bir vintaj ‘military’ saat. No date olması da bir ayrı güzel. Okunabilirliği ve sadeliği kadrana bir daha baktırıyor. Ayrıca ‘Lume’ da oldukça kuvvetli.

Yorum yap

E-posta adresiniz hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır. * olan alanların doldurulması zorunludur