Saat İncelemesi: Alpha Paul Newman Daytona

Herkese merhaba,

Öncelikle nedir bu ‘homage’ saat?

tureng’de çevrilmiş Türkçe anlamı aslında bir şey ifade etmiyor. Kısaca söylemek gerekirse; varolan ünlü bir saate benzeyen bir başka saat. Bu yazıdaki saat ise geçtiğimiz sene $17,752,500’a satılan Rolex Paul Newman Daytona homage’ı Alpha Paul Newman Daytona.

Hadi başlayalım..

Öncelikle şunu belirtmek isterim, ‘homage’ saatleri normalde sevmem. Ünlü markaların kült modellerini severim. Ancak bu saatin piyasa fiyatları çok yüksek ve uzun vadede bir Rolex Paul Newman Daytona alabilecek vicdan yok bende.

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte bir süredir metal bileziğe sahip günlük bir saat bakmaktaydım. E tabii bir de Emre Leather Works kayışlarıma uygun bir tasarım ve kadrana sahip olması lazımdı ki ben bunu can sıkıldıkça kayış değiştirip rahatça kullanabileyim. Aklımda Seiko’lar(SARB Serisi), Vintage Omega’lar vb. vardı. Çoğu kişiyi de ellerindekileri satınalmak üzere rahatsız ettim ama almadım/alamadım, kusuruma bakmasınlar..  Sonra aklıma aylar öncesinde TSF’de açtığım Alınık Alpha Paul Newman Daytona ilanı geldi, yakın bir zamanda da bu hususta biri teklif vermişti. Bu kadar çabuk gelmesini beklemiyordum. Hemen almadım ve biraz daha araştırma yaptım. İnce eleyip sık dokudum.

Şunları sona bıraktım;

SARB017 , nam-ı değer Alpinist. Ancak üretim hattından çıkması ile tırmanan fiyat, kurun yükselmesi, yurtiçinde bulunmaması ve çelik bilezikli olanın piyasada olmamasından dolayı var olan ilanları da elimin tersiyle ittim.

SARB033-SARB035, tabii ki enfes kol saatleri. Grand Seiko tadındalar ancak bu saate nedense ısınamadım ve vazgeçtim.

Hedefi yükselttim ve Omega Speedmaster Reduced bakmaya başladım. Ancak çok yanlış bir zamanda bakmışım, zira piyasa ‘kudurmuş’ durumda. Fiyatlar adete x2 olmuş. O paraya Reduced alacağıma dişimi sıkar ve sabreder Tin-Tin, olmadı Professional alırım dedim. Omega dosyası burada rafa kalktı. Not: Tozlanmadan raftan indirilecek. 

En sonunda Alpha Paul Newman Daytona’da karar kıldım ve ansınız kendisini bileğimde gördüm. Bir Çelik bezel Alpha Paul Newman Daytona. Siyah bezeli sevemedim.

Saatin özellikleri:

Mekanizma : Seagull SG2903 20-Jewels, elle kurma, 30 dakikalık kronograf;

Güç rezervi (yaklaşık) : 42 saat;

Kasa ve Bezel : 316L Paslanmaz Çelik;

Tepe : Vidalı;

Cam : Akrilik, bombe;

Bilezik : 20 mm 316L Paslanmaz Çelik;

Kasa Çapı : Tepe hariç 39 mm;

Su geçirmezlik : 3 ATM;

Ağırlık : 128 g;

Kasa Kalınlığı : Cam dahil 16 mm;

Saat kırmızı bir nubuk deri kese ile geliyor. Seyahat ve saklama için güzel bir çözüm olmuş. Tatlı bir kırmızısı var.. Açtığımızda ise içinden sadece saat çıkıyor, kesenin arkasında ise kullanıcı kitapçığı var. Ele verdiği his güzel ancak bu kese sadece çizilmelere karşı korur.

Kasa olarak ince çalışılmış, detaylar atlanmamış ve emek verilmiş. Fırçalanmış kasa ve parlatılmış bezel kasadaki kadran vurgusunu arttırmış. Ne yazıkki bezel çok çabuk çizilebiliyor, akrilik cam da öyle.

Kadran rengi baktıkça gözü dinlendiriyor, alt kadranların desteklediği güzel kontrast ise insana keyif veriyor. Orijinal Rolex ile yazılar ve logo dışında kadranda aslında hiç bir fark yok. Dediğim gibi her kayış, hatta ‘bond’ nato kayış ile görmek için sabırsızlanıyorum. Ama bir süre bilezik ile kullanacağım, e malum yaz geldi.

Saatin arkasında ise mekanizmayı görebileceğimiz bir pencere mevcut. Seagull SG2903 elle kurmalı mekanizması şaşırtıcı derecede bazı Seiko ve kendini kanıtlamış mekanizmalardan daha dakik ve ‘güvenilir’. Bir çok yabancı forumda okuduğumda inanmamıştım ancak kendim de ölçtürünce buna emin oldum, hayret verici. Son zamanlarda kronometreyi çalıştırıp durduruyorum böylece pencereden çok zevk alıyorum.

Daha fazla anlatmak istemiyorum. Sizi sevgili hayat arkadaşım ve fotoğraf sanatçısı Tuğba’nın bir kaç karesi ile daha başbaşa bırakıyorum.

Yorum yap

E-posta adresiniz hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır. * olan alanların doldurulması zorunludur